utorok 26. mája 2015

Recenzia: Železná skúška

Holly Black, Cassandra Clare : Železná skúška

Fantastika nie je mŕtva! Má svojich prívržencov, svojich skalných fanúšikov a možno s touto knihou (vlastne s celou sériou Magistérium) ich ešte dobrých pár pribudne.

   Takže, čo to tu máme? Chlapca, ktorý prežil (vidí dobre, iba trocha kríva), školu pre mladých kúzelníkov, trojicu najvernejších kamarátov (z toho, samozrejme, jedno dievča), veľkého Nepriateľa, čarodejnícke skúšky a nejakých magických maznáčikov. Namiesto Dumbledora je tu majster Rufus, maniesto Draca Malfoya zasa akýsi Jasper. A to som uvažoval, že sa nebudem vyjadrovať k tomu, že Železná skúška (prvá časť cyklu Magistérium) okatou napodobeninou série o Harrym Potterovi. No nedalo sa. Do očí bijúce skutočnosti sa naozaj nedali prehliadnuť. Povedané našou rečou – Klony útočia!
   A možno je to aj dobre. Autorky našli prázdne miesto v mládežníckej fantastike a rozhodli sa ho vyplniť. Raz darmo, Young Adult Fantasy je nasmerovaná nežnejšej časti mladých čitateľov a primárne pre chlapcov nepíše skoro nik. Nehovorím, že by juniori nečítali Upírie denníky, prípadne Hry o život, no určite sa  tým pred rovesníkmi chváliť nebudú. Ale to, že majú doma práve túto knihu, za to sa im nik nevysmeje.
   Príbeh je priamočiarejší, rýchlejšie odsýpa, je akčnejší, než jeho predloha. Tým, samozrejme, je ochudobnený o rozprávkovosť, možno je menej tajomný a napriek tomu, že skoro celý dej sa odohráva v Magistériu (škole pre budúcich mágov) je pocitovo reálnejší. Osobne mi chýbali maličkosti typu Bertíkove fazuľky každej chuti, pohybujúce sa portréty a všemožné čarovné vychytávky. Aj keď, samozrejme, nejaké boli.
   Naopak, z postáv môže byť čitateľ nadšený. Callum Hunt je čistý rebel, jeho oponent Jasper nie je typickým drsným chlapcom, ktorý každého šikanuje, ale má aj svoje slabé stránky. Tamara (dievča v Callovej partii) je viac dievčaťom dvadsiateho prvého storočia než bola Rowlingovej Hermiona dievčaťom konca dvadsiateho. A aj tí, ktorí sú spočiatku v úzadí, sa príjemne vyfarbia.
   Kniha sa ľahko číta. Ja vhodným vstupom pre budúcich nadšencov fantastiky, ako aj dobrým oddychovým čítaním pre fantasy seniorov. Okrem toho, má veľmi pekné ilustrácie až dospelému človeku príde ľúto, že sa podobné kresby nenachádzajú aj v knihách určených pre staršiu generáciu.
Záverečný verdikt – pre starších: Áno. Kúpte! Blíži sa vysvedčenie a ako každý vie – Za vysvedčenie, knihu! V tomto prípade nie za trest. Vaša ratolesť sa určite poteší, je jedno, či chlapec, alebo dievča. V konečnom dôsledku sa potešíte aj vy, keď knihu vášmu potomkovi čmajznete a na čítanie si vyhradíte jednu noc. Dlhšie vám to nepotrvá.
Záverečný verdikt – pre mladších: Áno! Ak budete mať dobré vysvedčenie, tak dostanete, ak nie, potom si požičajte! Ak ste nečítali Harryho Pottera, aspoň zistíte, na čom v blízkej minulosti fičala mládež. Ak ste čítali, aspoň si obnovíte spomienky na to, čo sa vám páčilo.       

Anotácia: Dvanásťročný Callum Hunt odmalička vie, že ak by sa niekedy zaplietol s mágiou, znamenalo by to preňho smrteľné nebezpečenstvo. Keď dostane pozvánku na vstupnú „železnú“ skúšku do magistéria, tajomnej čarodejníckej školy, rozhodne sa za každú cenu neuspieť. Lenže majster Rufus si ho napriek tomu vyberie za učňa. A tak chlapec prichádza do školy v podzemných jaskyniach, na miesto s magickou, ale aj zlovestnou históriou a neistou budúcnosťou. Žiakov tu učia čarovať a je to celkom zábavné, lenže zároveň ich pripravujú na to, že raz možno budú musieť zachraňovať svet pred Nepriateľom smrti. Call sa prvý raz v živote necíti ako čudák a dokonca verí, že si v magistériu nájde priateľov. Lenže železná skúška je iba začiatok a to najťažšie ho ešte len čaká


§  Originálny názov: The Iron Trial
§  Počet strán: 280 strán
§  Väzba: brožovaná väzba
§  Jazyk: slovenský jazyk
§  Rok vydania: 20152 komentáre:

  1. Úplne super recenzia :D aj ja by som sa rada bránila opisom HP, ale nedá sa to, keď je to už také okaté. Určite sa teším na ďalšie tvoje príspevky :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem! Budem sa snažiť napísať ďalšie dobrépríspevky. No budem sa snažiť napísať aj ďalší román :)

      Odstrániť