sobota 19. marca 2016

Článok: Iba dve otázky a dlhé odpovede - Veža elfov

Iba dve otázky a dlhé odpovede  - Veža elfov

Počas besied (a nebolo ich málo) mi čitatelia vždy položili dve otázky. Samozrejme, tých otázok bolo viac, no na tieto dve publikum nikdy nezabudlo. Dokonca na ne nezabudli ani moji študenti. Pýtajú sa ma vždy, keď sa im nechce učiť. A ja rád odpovedám. Občas. Prvá sa týka toho, či napíšem, respektíve, či už píšem pokračovanie Veže elfov a druhá sa nesie v duchu: „Čo by bolo, ak pokračovanie chcel napísať niekto iný?

  Na prvú otázku odpoviem jednoducho.
   Nechystám sa. Písať Vežu bol pre mňa úžasný zážitok a som rád, že som vo svete Pohrobka nechal svoju stopu. Nie je to ale mnou vymyslený svet a teraz by som sa radšej orientoval týmto smerom. A keby len orientoval! POTVOROBIJCI – dobrodružno-fantastický román pre mladších, trocha starších a večne mladých už čaká za dverami a verím, že vydavateľstvu Hydra sa podarí tieto dvere otvoriť ešte tento rok.  Písanie novej knihy ma neskutočne bavilo a dúfam, že príbeh trocha podobný Indiana Jonesovi na slovenský spôsob o štvorici mladých priateľov, bude baviť aj čitateľov.
  Ale definitívne sa s Vežou elfov nechcem rozlúčiť. Možno raz sa k nej vrátim, možno ma niekto presvedčí, aby som sa k nej vrátil, možno niekto presvedčí nejaké vydavateľstvo, aby m donútilo napísať Znetvoreného proroka. (Áno, v hlave už pokračovanie mám, dokonca som vymyslel aj parádny názov. Čo naň poviete?)

Druhá otázka:
  Ak by niekto chcel pokračovať v tom, čo začal Štefan Konkol (aj s Alexandrou Pavelkovou – nesmieme zabúdať na Miešancov), ja by som sa nesmierne tešil. A nemusí to byť ani priame pokračovanie. Pohrobkovské univerzum patrí medzi takzvané zdieľané svety, čo znamená, že hocikto môže svoj ľubovoľný výtvor dať do tohto sveta. Nemusí to byť práve román, či poviedka, ale aj ilustrácia, hudobné dielo (uff – akože Blind Guardian?) a podobne. Stále sa pracuje na počítačovej hre. Existuje tím zložený z grafika, programátora, scenáristov (áno, aj ja som do scenára pridal niečo zo seba), hudobník, dokonca i PR manažér, respektíve manažérka.
  Ak by ale skutočne niekto chcel napísať priame pokračovanie Veže elfov, poprosím ho aby sa ozval mne, alebo Štefanovi. Radi pomôžeme, poradíme, podebatujeme. Veď písať do zdieľaného sveta nie je ťažké. Stačí začať, pokračovať a najmä dopracovať sa ku koncu. To trocha zjednodušujem, lebo odlišnosti od tvorby bežného literárneho diela, samozrejme, sú. Napríklad, treba si naštudovať všetko, čo sa dá o tomto svete. Treba poznať jeho geografiu, bytosti, ktoré v pohrobkovskom univerze existujú, mestá, fungovanie mágie a tak ďalej, a tak ďalej. Ale s tým vám otec Pohrobka a aj ja budeme určite nápomocní.
  Na záver by som chcel parafrázovať výrok Štefana Konkola – Myslím si, že Slovensko si vlastný fantastický svet zaslúži. Tak prečo ho nerozšíriť?!  


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára